Регулаторната комисија за енергетика денес ќе одлучува за цените на нафтените деривати.

Со последната одлука на РКЕ, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 како и на Мазутот М-1 НС не се променија.

Зголемување имаше кај цената на дизелот кој поскапи за 2,50 денари за литар, додека цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголеми за 3,00 ден/лит.

Ова се актуелните цени на горивата:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 110,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 112,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 104,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 102,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 55,508 (денари/килограм).