Северна Кореја утре ќе почне да одбележува десет години од смртта на поранешниот лидер Ким Џонг-ил, а во периодот на жалост што трае 11 дена граѓаните ќе се соочат со многу забрани.

Радио Слободна Азија (РФА) известува дека Севернокорејците мора да се воздржуваат од алкохол, шопинг, па дури и смеа во овој период.

Ким Џонг-ил беше врховен лидер на Северна Кореја од 1994 до 2011 година, кога почина на 70-годишна возраст, а го наследи неговиот најмлад син Ким Џонг-ун.

Иако севернокорејската влада одржува десетдневна жалост, оваа година тој период е продолжен на уште 24 часа за да се одбележи десетгодишнината од смртта на поранешниот лидер.

Алкохоличарите беа третирани како идеолошки криминалци, се носат и никогаш повеќе не се видени, вели жител на градот Синуи кој во интервју додава дека „во периодот на жалост не е дозволено пиење на алкохол, смеење или занимавање со слободни активности“.

Тој појасни дека многу активности се забранети, особено на денот на годишнината, кога е забрането и купување на намирници.

Во минатото, многу луѓе фатени пијани за време на периодот на жалост беа апсени и третирани како идеолошки криминалци. Тие беа однесени и никогаш повеќе не се видени. Луѓето не смеат да слават родендени, не смеат да плачат ако некој почине за време на жалост. Дури и ако некој од семејството почине во период на тага, не смеете да плачете. Луѓето не можат да слават ни родендени ако тоа е период на жалост, истакна тој.

Друг извор, жител на западната провинција Јужен Хвангае, откри дека полицијата била однапред предупредена да внимава на луѓето кои се чини дека не тагуваат.

„Тие ќе имаат посебна должност да се справуваат со оние кои го нарушуваат расположението на колективната тага. Тоа е посебна должност на полицијата која трае еден месец. Слушнав дека полицајците воопшто не можат да спијат“, рече тој