Жителите на Киев беа во толпа во саботата за да го искористат максимумот од температурите од 34 степени, при што стотици уживаа во сончевите зраци на централната плажа на градот – само неколку недели откако главниот град на Украина беше под опсада на руските војски и ракетни напади срамнија згради и убиваа цивили.

Сликите од бреговите на реката Днепар што минува низ Киев покажуваат луѓе како лежат на сонце, пливаат во вода и играат одбојка, а хоризонтот на градот се гледа преку реката.

На почетокот на оваа година, на истиот поглед на градот можеше да се види чад што се издигнува над хоризонтот додека руските гранати го бомбардираа Киев, а украинските бранители се бореа да ги спречат нивните потенцијални освојувачи да стигнат до неговиот центар.

Тогаш снегот покри голем дел од градот. Сега, летното време се совпадна со релативен мир откако војските на Владимир Путин беа потиснати од главниот град и прераспоредени во источна Украина.

Но, постои и чувство на вознемиреност бидејќи мажите од главниот град продолжуваат да се повикуваат на фронтот – каде што околу 100 украински војници умираат во борбите секој ден – и заканата од напад сè уште е голема.

Многумина, од двата милиони жители за кои градоначалникот на Киев Виталиј Кличко рече дека побегнале кога руските сили се обиделе да го опколат градот во март, сега се враќаат.