Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш на отворањето на годишната сесија на Генералното собрание на светската организација денеска ги предупреди САД и Кина за можно ново влошување на ситуацијата во светот кој „веќе е на работ на бездна“ и ги повика двете светски водечки економии за дијалог и разбирање.

Се соочуваме со најголемата криза во нашите животи. Се плашам дека нашиот свет се движи кон два различни типа на економски, комерцијални, финансиски и технолошки регулативи, кон два различни пристапа во развојот на вештачката интелигенција и конечно кон две различни воени и геополитички стратегии, рече Гутереш.

Тој додаде дека тоа е рецепт за проблеми и дека ќе биде многу помалку предвидлив од Студената војна.

„За да ја вратиме довербата и да инспирираме надеж, потребна ни е соработка“, рече Гутереш на собир на светски лидери, вклучувајќи го и американскиот претседател Џозеф Бајден, кој одлучи лично да дојде во Њујорк и покрај кризата со ковид-19.

Треба да разговараме, ни треба разбирање. Треба да инвестираме во спречување, одржување и консолидација на мирот. Потребен ни е напредок во нуклеарното разоружување и нашите заеднички напори за борба против тероризмот. Потребни ни се активности базирани на почитување на човековите права, порача првиот човек на ОН.

Гутереш нагласи дека геополитичките поделби ја поткопуваат меѓународната соработка и го ограничуваат капацитетот на Советот за безбедност на ОН да ги донесе потребните одлуки.

Во исто време, ќе биде невозможно да се соочиме со драматични економски и развојни предизвици, додека двете најголеми светски економии не се согласуваат, рече шефот на ОН, посочувајќи на Пекинг и Вашингтон.