Серена Вилијамс и Симона Халеп се кандидатките за наследнички на Анџелик Кербер на тронот на Вимблдон. Американката и Романката во сабота од 15 часот ќе играат во женското финале на 133 издание на лондонскиот гренслем. Обете тенисерки се пробија до завршниот меч по убедливите настапи и победи во полуфиналните дуели и заслужено ќе

Серена Вилијамс во шестиот настап во комплексот на „All England Club“ ја совлада Барбора Стрицова со 6:1, 6:2 за 11 финале во кариерата во Лондон во кое ќе атакува на седми трофеј или вкупно 24 на гренслем турнирите колку што има и легендарната Маргарет Корт. Симона Халеп, пак, за првпат ќе игра во финале на Вимблдон во кое ќе брка втора гренслем титула по освоената на Ролан Гарос во 2018 година, откако во полуфиналето ` препушти само четири гема на Елина Свитолина од Украина (6:1, 6:3).

Годинашните финалистки се пред 11 меѓусебен дуел на ВТА турот. Билансот од досегашните 10 е на страна на Серена Вилијамс која славеше девет пати и само еден меч доби Симона Халеп. Последен пат игра на Австралија опен оваа година пришто Американката на крајот со 6:1, 4:6, 6:4.