Секоја одлука донесена од страна на украинските партнери да им обезбеди оружје на украинските вооружени сили е проследена со низа руски лажни вести.

Руски и белоруски медиуми, провоени Телеграм канали, како и некои руски профили на Твитер споделија фотографија од наводен војник на американската армија кој „покренал флеш моб“ против „војната со Русија“ и наводно побарал од владата „да остане настрана на Украина“, пренесува Укринформ.

Фотографијата е објавена и на кинеската социјална мрежа Веибо.


Инфо кампањата беше темпирана со одлуката на Вашингтон да испрати тенкови Абрамс во Украина.

На фотографијата, маж кој ја носи униформата на американската армија го покрива лицето со лист хартија на кој пишува „Останете надвор од Украина“, „Нема војна со Русија“, „Не е нашата борба“, „Не е наша работа“, „Нема да убивам за ова“, и „Нема да умрам за ова“,


Во текстовите што ја придружуваат фотографијата се вели дека на овој начин американските војници „масовно учествуваат“ во флеш-моб против војната и снабдувањето со оружје за Украина.


Објавата е лажна бидејќи таков флеш моб никогаш не се случил. Згора на тоа, оваа слика е стара речиси девет години. За прв пат се појави на Интернет на 27 март 2014 година, девет дена од руското илегално анектирање на Крим и две недели пред почетокот на Антитерористичката операција во источна Украина.

Подоцна, оваа фотографија постојано се појавуваше во различни руски информативни кампањи. Во 2015 година, дури стигна до професионалниот интернет форум на американската војска, Rally Point, каде вистински ветерани на американската армија го осудија трик во нивните коментари – „политичките изјави не треба да се даваат во униформа“, додавајќи дека во спротивно оние што даваат не би ги криеле лицата.


Претходната реинкарнација на оваа лажна приказна се случи во октомври 2022 година. Фотографијата беше лансирана преку сметките на Твитер и Габ.

Во исто време, самата фотографија се покажа дека е измислена. Создаден е со помош на онлајн софтвер за графичко уредување. На оригиналната, неотсечена слика, imgflip е напишано со мал фонт во долниот лев агол. Ова е напишано на сите слики што се уредени или креирани во оваа апликација.

Претходно, руската пропаганда лансираше серија фалсификати по повод предавањето на германските тенкови „Леопард“ на Украина, меѓу кои беше и тврдењето дека се отпуштаат полски тенкисти затоа што одбиле да се борат во Украина.

Подготви: Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа