Министерството за здравство (МЗ) информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во последните 24 часа се регистрирани 718 случ.аи на ковид-19, починале 14 лица, а оздравеа 1.244 пациенти.
Направени се 3.044 тестови, а од вкупниот број на регистрирани инфекции во Скопје има 505, во Битола – 30, во Куманово – 29, во Прилеп – 26, во Кавадарци – 23, во Гевгелија – 14, во Велес – 10, во Гостивар и во Струмица – по 8, во Тетово – 7, во Штип, во Кичево и во Делчево – по 6, во Неготино и во Ресен – по 5, во Струга, во Богданци и во Демир Хисар – по 4, во Свети Николе и во Радовиш – по 3, во Охрид, во Крива Паланка и во Дебар – по 2, во Кочани, во Валандово, во Пробиштип, во Кратово, во Крушево и во Македонска Каменица – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (718), регистрирани се 95 реинфекции.
Регистрирани сe 1.244 оздравени пациенти од Скопје – 612, од Битола – 105, од Прилеп – 104, од Куманово – 47, од Тетово – 34, од Кавадарци – 33, од Велес – 30, од Струмица и од Штип – по 28, од Валандово – 26, од Гостивар – 22, од Гевгелија, од Кичево, од Ресен, од Радовиш и од Кочани – по 18, од Неготино – 15, од Богданци – 9, од Свети Николе – 8, од Крушево и од Берово – по 7, од Кратово, од Македонска Каменица, од Македински Брод и од Пехчево – по 5, од Делчево, од Демир Хисар и од Пробиштип – по 4, од Дебар и од Виница – по 2, од Струга, од Охрид и од Дојран – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа се регистрирани 14 починати лица – три од Скопје (68 год., 83 год. и 84 год.), две од Охрид (80 год. и 84 год.) и по едно од Битола (90 год.), од Делчево (80 год.), од Демир Капија (87 год.), од Кавадарци (70 год.), од Кратово (58 год.), од Крива Паланка (73 год.), од Неготино (79 год.), од Прилеп (69 год.) и од Радовиш (63 год.).
Согласно Регистарот на починати лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се осум починати лица – три од Скопје и по едно од Гостивар, од Дебар, од Кавадарци, од Кичево и од Тетово на возраст од 54 години до 80 години. Пријавените се починати во период од 12.01.2022 год. до 22.01.2022 год.
Од вкупниот број на починати лица (n=22), девет лица се целосно вакцинирани, а кај 18 се регистрирани коморбидитети.
Досега во земјата се направени вкупно 1.749.733 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 256.996, бројот на оздравени пациенти е 228.736, на починати е 8.240, а бројот на активни случаи изнесува 20.020.
Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје – 116.418, активни – 11.012
Куманово – 14.332, активни – 726
Прилеп – 12.388, активни – 785
Битола – 12.036, активни – 1.542
Тетово – 12.018, активни – 457
Гостивар – 8.548, активни – 302
Кавадарци – 8.395, активни – 548
Велес – 8.130, активни – 363
Охрид – 7.709, активни – 640
Штип – 7.342, активни – 317
Струмица – 6.940, активни – 477
Кичево – 4.783, активни – 275
Кочани – 4.473, активни – 210
Струга – 4.253, активни – 243
Гевгелија – 3.523, активни – 357
Неготино – 2.971, активни – 200
Свети Николе – 2.335, активни – 112
Ресен – 2.232, активни – 217
Крива Паланка – 2.138, активни – 130
Радовиш – 2.119, активни – 163
Делчево – 1.686, активни – 151
Берово – 1.605, активни – 86
Дебар – 1.490, активни – 20
Валандово – 1.270, активни – 136
Виница – 1.248, активни – 43
Пробиштип – 1.235, активни – 42
Кратово – 860, активни – 56
Богданци – 806, активни – 70
Крушево – 802, активни – 136
Демир Хисар – 747, активни – 70
Македонски Брод – 611, активни – 34
Македонска Каменица – 481, активни – 41
Демир Капија – 467, активни – 21
Пехчево – 404, активни – 25
Дојран – 201, активни 13