Македонската ракометна репрезентација вечерва по вторпат загуби од Египет во Каиро со 31:26 што е втор пораз за избраниците на селекторот Кирил Лазаров по вчерашните 32:25.

Двата натпревари против Египет беа во рамки на ЕХФ неделата резервирана за меѓународни контролни натпревари.

Македонската репрезентација на почетокот на следната година ја очекува настап на Европското првенство. Противници на „црвено-жолтите“ во групната фаза ќе бидат селекциите на Словенија, на Црна Гора и на Данска.