Ковид тест пред мечот со Словенија: Нема нови позитивни меѓу македонските ракометари во Дебрецин

Задолжителното тестирање на ковид-19 на 24 часа пред воведниот натпревар на Европското првенство не донесе нови позитивни случаи на коронавирусот во македонската ракометна репрезентација и селекторот...

Лазаров пред премиерниот меч на ракометното ЕП: Без бело знаме против Словенија

Македонската машка ракометна репрезентација попладнево го одржа првиот тренинг по пристигнувањето во Дебрецин каде утре ги очекува премиерниот настап на Европското првенство против Словенија. Капитенот и...

Ковид-19 во германската фудбалска репрезентација: Шуле позитивен, селекторот Флик го откажа последниот тренинг

Со големи проблеми поради заразени фудбалери со коронавирус се соочува германската фудбалска репрезентација спроти завршните два натпревара во квалификациите за СП2022 во Катар. Германските медиуми објавија...

Елмас во пресрет на мечот во Ереван за СП 2022: Одиме по трите бода во Ерменијa

Македонската фудбалска репрезентација ги продолжува подготовките за двата последни натпревара од квалификациите за Светското првенство 2022 против Ерменија (11 ноември) и Исланд (14 ноември). Играчот од...

Замена за повредените Ракип и Јаховиќ: Селекторот Милевски ги повика Тотре и Доријан Бабунски во репрезентацијата

Македонските фудбалери, Ердал Ракип (Малме) и Адис Јаховиќ (Гестепе) поради повреда нема да се стават на располагање на селекторот Благоја Милевски за подготовките и натпреварите на...

Квалификации СП: Енис Барди се враќа во репрезентацијата, Ваљон Етеми ново име

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Благоја Милевски објави список со 24 фудбалери за претстојните дуели против Ерменија и Исланд во квалификациите за Светското првенство во Катар...

Јаховиќ: Секогаш сум сакал да играм за мојата татковина

Повратникот во македонската фудбалска репрезентација, Адис Јаховиќ очекува добри резултати на претстојните три натпревари во мундијалските квалификации. Секогаш сум сакал да играм за мојата татковина. Повикот...

Македонските кошаркари против Шпанија, Украина и Грузија во квалификациите за СП 2023

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Драган Баиќ, присуствуваше на церемонијалот на одредување на квалификациските групи за Светското првенство 2023, во кои ривали на „црвено-жолтите“ ќе бидат...

Репрезентативен фудбал: Милевски го повика Јани Атанасов за дуелите со Ерменија, Исланд и Романија

Фудбалерот од средниот ред на сплитски Хајдук, Јани Атанасов доби повик од селекторот Благоја Милевски да биде дел од А репрезентацијата на Македонија за претстојните квалификациски...

Разбранувани страсти: Твит на Заев со „македонската фудбалска репрезентација“ ја налути Атина

Твитот на македонскиот премиер Зоран Заев кој гласи „денеска од стадионот во Амстердам давам силна поддршка на македонската фудбалска репрезентација“ ги разбранува страстите во Грција и...