Министерот за информатичко општество и администрација (МИОА), Дамјан Манчевски, советникот за односи со јавност на претседателот на Владата, Марјан Забрчанец и вицепремирката за економски прашња, Мила Царовска во наредниот период ќе бидат во домашна изолација поради контакти со потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири во изминатиот период.

Манчевски, Забрчанец и Царовска на своите фејсбук профили информираа дека по препорака на епидемиолозите ќе бидат во самоизолација.

„Согласно препораките на епидемиолозите, поради средбата со мојот другар и колега Мухамед Зекири, во наредните девет дена ќе бидам во самоизолација. На средбата беа применувани здравствените протоколи, но сепак препораките на здравствените експерти се најважни и мора да ги почитуваме. На Муки и семејството им пожелувам брзо закрепнување. На сите други Ви посакувам добро здравје“, напиша министерот Манчевски.

И Забрчанец информираше дека е во домашна самоизолација поради тоа што во четвртокот попладне бил на состанок со Зекири. На состанокот, како што пишува, биле применети препораките за физичко растојание, носење заштитна маска и употреба на дезинфекционо средство пред и по состанокот.

„Секако, заради избегнување и најмал ризик, ќе ја почитувам препорачаната самоизолација. Немам никакви симптоми, а ќе се тестирам во текот на неделата. На Мухамед и семејството им посакувам брзо оздравување. Сите да ги почитуваме доследно мерките и препораките на епидемилозите и на тој начин да се заштитиме самите себе и сите околу нас, напиша Забрчанец на Фејсбук.

Царовска на својот Фејсбук профил утрово напиша дека направила тест што е негативен и оти засега нема никакви симптоми, но согласно епидемиолошката анкета ќе остане во задолжителна самоизолација до 9 јуни.

„Ја информирам јавноста дека од денес сум во задолжителна самоизолација, откако вчера колегата Мухамед Зекири објави дека е позитивен на ковид-19. Во текот на минатата недела имавме заеднички состанок на кој сите бевме со заштитна опрема и на препорачаната дистанца. Сепак, согласно епидемиолошката анкета задолжително ќе останам во самоизолација до 9 јуни. Во текот вчерашниот ден направив и тест кој е негативен. Засега немам никакви симптоми и се чувствувам добро. Сите мои работни обврски продолжувам да ги извршувам непречено и од дома. На семејството Зекири му посакувам брзо и успешно оздравување и закрепнување, како и на сите останати граѓани кои се борат со коронавирусот“, напиша Царовска.

Потпретседателот и пратеник на СДСМ, Мухамед Зекири вчера соопшти дека тој и неговото семејство се позитивни на ковид-19 и апелира до сите да ги почитуваат здравствените препораки.