Зимскиот распуст не се поместува

Царовска истакна дека наставата со физичко присуство, која се спроведува од септември како најпосакувано од трите подготвени сценарија, покажува одлични резултати. Тринеделниот зимскиот распуст ќе биде...

Царовска: Решив да не учествувам во новата влада, продолжувам да се борам за истите вредности

Министерката за образование, Мила Царовска, нема да министерува во новата влада, која ќе ја формира новиот мандатар, откако премиерот Зоран Заев поднесе оставка на функцијата. –...

Признанија за 11 просветни работници за придонес и особени залагања во воспитно образовната работа

Единаесет просветни работници се добитници на признанија за континуиран придонес и особени залагања во воспитно-образовната работа што ги додели Сојузот на просветни работници на Северна Македонија...

Царовска со директорите на училиштата: Важно е да се почитуваат заштитните мерки за училиштата да останат безбедни

Во сите училишта се почитуваат мерките за заштита, тврдат од МОН. Образовниот систем е во добра кондиција и успешно се спроведува наставата со физичко присуство, според...

Ниту еден ученик не се заразил во училиште, покажување со прст на ученик не носи добро никому, вели Царовска

Во моментов, со физичко присуство, настава посетуваат над 233.000 ученици во државата. Посакувам тој процент на заразени да остане во периодот кој следи, истакна Царовска. Директорката на...

Царовска на состанок со директори на средни училишта: Учениците ќе се вратат во училишните клупи

Задоволна сум што оваа година сите училишта подготвителните активности ги почнаа порано од вообичаеното во изминатите години и што одговорноста е подигната на значително повисоко ниво,...