Најбогатиот граѓанин на Украина, Ринат Ахметов, денеска поднесе тужба против Русија пред Европскиот суд за човекови права, барајќи компензација за загубите во бизнисот од милијарди долари од почетокот на рускиот напад врз Украина.

Ахметов е сопственик на железарата Азовстал во Мариупол, која беше изложена на руското бомбардирање и ја обвини Москва за „сериозно кршење на неговите имотни права“.

Во исто време, Ахметов побара од судот „да ја спречи Русија да блокира, ограбува и уништува жито и челик“ произведени во неговите компании.

„Злото не може да остане неказнето. „Злосторствата на Русија против Украина и нашиот народ се нечуени и виновниците мора да одговараат“, рече Ахметов, наведувајќи дека грабежот на жито во Украина предизвика пораст на цените и гладување на луѓето ширум светот.

Ваквите варварски дејствија мора да се прекинат и Русија мора да плати, рече Ахметов, пренесува Ројтерс.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Русија повеќе не е под јурисдикција на Европскиот суд за човекови права.

Богатството на Ахметов во 2013 година беше проценето на 15,4 милијарди долари, но оттогаш е нарушено поради борбите на украинската армија со сепаратистите на истокот на Украина и руската инвазија.