НАТО нема да ја намали поддршката за Украина, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг на денешната прес-конференција.

„Повеќето војни завршуваат со преговори“, рече Столтенберг, говорејќи пред состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО, кој ќе се одржи во Букурешт, Романија, на крајот на ноември.

„Но, она што се случува на преговарачката маса зависи од тоа што се случува на бојното поле. Затоа, најдобриот начин да се зголемат шансите за мирно решение е да се поддржи Украина“, додаде тој.

„Значи, НАТО ќе продолжи да стои со Украина онолку долго колку што е потребно. Нема да отстапиме“, изјави Столтенберг.

Столтенберг рече дека министрите за надворешни работи даваат „невидена воена поддршка“ и тој очекува дека на состанокот во Букурешт ќе се согласат да ја засилат.

Според Столтенберг, НАТО испорачува гориво, медицински материјали, зимска опрема и детектори на дронови.

Столтенберг им се заблагодари на сојузниците за нивниот придонес и рече дека ќе повика на понатамошен придонес на состанокот во Букурешт за да и помогнат на Украина да премине од опрема од советската ера на онаа со современи стандарди на НАТО, како и да ја поддржат воената обука.

Тој рече дека одлуките за испраќање системи за противвоздушна одбрана „Патриот“ произведени во САД во Украина се „национални одлуки” на одредени нации, кога беше прашан за барањето на Варшава Германија да испрати единици „Патриот“ во Украина, а не во Полска. Понудата на Германија до Полска дојде по смртоносниот ракетен напад на полска територија во близина на украинската граница на 15 ноември.

Столтенберг рече дека во минатото со напредниот систем за противвоздушна одбрана НАСАМС, обуката се спроведувала во земјите сојузници на НАТО од персонал на НАТО. Сепак, ниту еден персонал на НАТО не ја врши обуката во Украина, бидејќи тоа би значело дека НАТО е страна во руско-украинскиот конфликт.

Извор: Си-Ен-Ен