Стеф Кари беше централна фигура во седумте меча во НБА лигата ноќта. Вгради 46 коша и по пет скока и асистенции во триумфот на Голден Стејт против Орландо со 116:106 со рекордно остварување на еден натпревар. Постигна 13 тројки и за една ги надмина Брајант и Маршал. Ентони Дејвис со дабл-дабл ефект (33 поени и 13 скока) го предводеше поразениот состав кој сега има скор 0-7 во воведнот дел од сезоната во американската професионална кошаркарска лига.

Лос Анџелес Клиперс го деласира Детроит со 114:82 за шеста победа во сезоната во која има и еден пораз, биланс каков, изненадувачки, има и Оклахома која го доби мечот со Мајами со 97:85.

Нова одлична партија и од Џејмс Харден. Неговиот Хјустон го совлада Вашингтон со 114:106 во меч што тој го заврши со 32 коша, 15 додавања и шест скока.

НБА лига

Резултати

Шарлот – Индијана 122:100

Филаделфија – Јута 89:104

Вашингтон – Хјустон 106:114

Чикаго – Орландо 112:80

Оклахома – Мајами 97:85

Голден Стејт – Њу Орлеанс 116:106

Л.А. Клиперс – Детроит 114:82