НБА лига: Кари уште пет години во Голден Стејт за 201 милиони долари

Освојувачот на шампионскиот прстен во НБА лигата и извонредниот бек шутер ја обновија соработката пришто управата на „вориорси“ ги понуди највносните услови досега што никако не можеше да бидат одбиени

НБА: Хозе Калдерон доби 415.000 долари за 80 минути во Голден Стејт

Шпанецот се раздели со Л.А. Лејкерс за договор со вориорси што, сепак, пропадна. Па, понудената соработка за помалку од час и половина беше еден вид на одолжување на клубот кон кошаркарот за непријатната ситуација во која го доведе

„Луда“ ноќ во НБА лигата: Голден Стејт уфрли 149 коша против лејкерси

Стеф Кари одигра нова одлична партија за „вориорси“ и против трофејните „езерџии“ постига 31 поен, Кевин Лав и Леброн Џејмс го одбележаа триумфот на Кливенд над Портланд со 137:125 во исклучително ефикасната кошаркарска ноќ во САД

НБА лига: Дурент ја „растури“ Оклахома

Голден Стејт триумфира со 122:96, ѕвездата на „вориорси“ постигна 39 коша од кои, рекордни, седум тројки во неговата кариера. Вестбрук запрен на, скромни за него, 20 поени со оглед дека има просек од над 34 во оваа сезона

НБА: Почнува 71. сезона, Голден Стејт и Кливленд фаворити за прстенот

Фаворити од сенка на Западот се и Сан Антонио Спарс и Лос Анџелес Клиперс. На Истокот како такви се сметаат Бостон, Индијана и Торонто. Регуларниот дел на сезоната завршува на 12 април, новиот првак ќе биде ппознат најдоцна до 18 јуни