Во пресрет на 75-та сезона: НБА лигата ги вброи Дражен Петровиќ, Дивац и Кукоч меѓу легендите

Поранешните југословенски кошаркарски репрезентативци Владе Дивац, Тони Кукоч и покојниот Дражен Петровиќ се вброени меѓу легендите на НБА лигата. Спроти почеток на јубилејната 75 сезона во најсилната светска...

Србија го доби шестиот кошаркар во НБА лигата: Марко Гудуриќ потпиша за Мемфис

Српскиот репрезентативец се обврза на повеќегодишна верност кон „гризлите“, а покрај него на кошаркарските паркети во САД ќе играат и сонародниците Никола Јокиќ во Денвер, Богдан Богдановиќ и Немања Бјелица во Сакраменто, Бобан Марјановиќ во Далас и Ален Смаилагиќ во Голден Стејт