Обвинителството на Јужна Кореја денеска побара 30 години затвор за поранешната претседателка Парк Хеун-хје поради вмешаност во корупциски скандал.

Парк по масовните протести е смената и потоа уапсена во март минатата година под обвинение за примање мито, злоупотреба на службената положба и принуда. Парк е обвинета дека и дозволила на блиската пријателка да изнудува пари од компаниите.

Таа ги негира сите обвиненија.

Дел од овој скандал беше и синот на првиот човек на Самсунг Ли Џе-Јонг, кој поради болеста на неговиот татко неформално ја води компанијата, кој беше осуден на пет години затвор, за поткуп и други коруптивни дела.

Поранешната претседателка на Јужна Кореја и денеска не беше присутна на судската седница. Датумот за изрекувањето на пресудата доплнително ќе биде соопштен.

Ако судот потврди дека е виновна, Парк ќе биде трет осуден јужнокорејски претседател.

Другите двајца јужнокорејски претседатели се осуден за државен удар во 1979 година и за маскр над цивилите во 1980 година.