Бројот на активни случаи со ковид-19 во земјава изнесува 8.209, што е раст за над 1.300 случаи за само едно деноноќие. Во последните 24 часа беа направени 7.472 тестирања, при што се регистрираа 1.725 нови позитивни резултати, починаа две лица, а оздравеа 332.

Како што информира Министерството за здравство (МЗ), согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), од новорегистрираните случаи најмногу има во Скопје – 1028, следат Битола – 148, Прилеп – 112, Охрид – 61, итн.

Досега во земјата се направени вкупно 1.633.936 милиони тестирања на ковид-19, вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 230.265, бројот на оздравени пациенти е 214.054, а на починати е 8.002.
Според надлежните, вакцинацијата против ковид-19 останува единствен излез од пандемијата.
Од Здравствениот дом во Врање, пак, соопштија дека заклучно со 5 јануари, годинава, се дадени точно 116.548 дози од сите вакцини против коронавирусот. Од нив, на граѓаните на Северна Македонија – 26.689 дози. Од сите четири типа на достапни вакцини, убедливо најчесто давана е вакцината на кинески „Синофарм“ – 72.098 дози, следи „Фајзер“ со 35.275 дози, руски „Спутник-В“ – 8.243 и „АстраЗенека“ во 932 случаи.