Интервју со епидемиологот д-р Драган Даниловски: Вирусот мутираше и стана дел од нас, треба да научиме да живееме со него

Токму така завршија повеќето други пандемии со респираторни вируси. Тие се шират како оган и потоа, на крајот, повеќето луѓе или се вакцинираат или се заразиле и кога населението...

Две третини од заразените со омикрон во Британија веќе прележале коронавирус

Две третини од луѓето во Британија, кои неодамна се заразиле со сојот омикрон, веќе биле позитивни на коронавирус, покажуваат резултатите од најновото британско истражување. Речиси двајца...

Ковид-19: Македонија со 19.104 активни случаи, дневниот просек на инфекции во светот – три милиони

Лесното пренесување на новата варијанта на ковид-19 наречена омикрон, како во светот, така и кај нас, продонесе за драстично зголемување на бројот на новозаразени. Според последните...