Борците од терористичките организации Ал Каеда и Исламска држава (ИД) го одржуваат своето присуство во Авганистан, но нивниот точен број не е познат на американската страна, изјави портпаролот на Пентагон, Џон Кирби.

Знаеме дека Ал Каеда е присутна во Авганистан, како и Исламска држава. Не веруваме дека (бројот на нивните борци таму) е алармантен, но немаме точна бројка. САД сметаат дека инцидентите на насилство од радикалните талибанци против Американците кои го напуштаат Авганистан се неприфатливи, рече тој изјави на брифинг со новинарите.

Од него беше побарано да ги коментира извештаите за насилство на талибанците врз Американците, што ги објави вчера американскиот секретар за одбрана Лојд Остин за време на разговорот со конгресмените.

Сигурно сме свесни за овие пораки. Тие се длабоко вознемирувачки. Ние им кажавме на талибанците дека ова е апсолутно неприфатливо и дека сакаме да обезбедиме слободен премин преку контролните пунктови што го контролираат преминот на Американците со документи за идентитет. И тоа се случува. Наша задача е да ја обезбедиме безбедноста на аеродромот во Кабул, рече Кирби.

За време на вчерашниот телефонски брифинг за членовите на Претставничкиот дом на САД, шефот на Пентагон зборувал за случаи кога талибанците тепале Американци во Кабул, објави „Политико“, повикувајќи се на свои извори.