Австрискиот министер за внатрешни работи, Карл Нешамер денеска положи заклетва како нов канцелар пред претседателот Александар ван дер Белен, а неговата инаугурација треба да стави крај на кризата предизвикана по оставката на поранешниот канцелар Себастијан Курц и неговото повлекување од политиката.

Одлуката да го номинира Нехамер за канцелар ја донесе врвот на конзервативната Австриска народна партија (ОВП), чиј поранешен лидер Курц, соочен со обвиненија за корупција, најпрво поднесе оставка од функцијата канцелар во октомври, а потоа најави оставка од политиката.

По оставката на Курц, должноста шеф на владата во неполни два месеца ја извршуваше шефот на дипломатијата, Александар Шаленберг. По примерот на Себастијан Курц, некои од неговите најблиски соработници поднесоа оставка од владата.

Курц најави оставка од политиката на 2 декември, а само неколку часа подоцна, канцеларот Шаленберг поднесе оставка на чело на владата, велејќи дека истата личност треба да биде канцелар и лидер на најголемата партија во земјата.

Нехамер веќе ја презеде функцијата претседател на ОВП. Тој е четвртиот австриски канцелар кој положи заклетва од 2017 година, како резултат на низа скандали и контроверзии поврзани со владата предводена од Народната партија.

Покрај Нехамер, на функција ќе стапат и четворица нови министри – за надворешни и за внатрешни работи, за финансии и за образование. Александер Шаленберг повторно ќе го преземе Министерството за надворешни работи, а министер за полиција ќе биде Герхард Карнер, близок соработник на Карл Нечамер.

Нехамер (49), кој во младоста бил професионален војник, важи за политичар со многу построги ставови од Курц. Тој е познат по неговите ригорозни ставови за илегалната миграција и честопати ја критикуваше мигрантската политика на Европската Унија како премногу либерална.