Политичка криза во Австрија: Канцеларот Шаленберг најави оставка, Курц се повлекува од политиката

Австрискиот канцелар Александар Шаленберг најави оставка по само два месеца од преземање на функцијата, но порача дека ќе остане на позицијата додека неговата партија не се...

Истрагата за корупција ќе продолжи: Себастијан Курц остана без пратенички имунитет

Австрискиот парламент денеска го укина пратеничкиот имунитет на поранешниот канцелар, Себастијан Курц кој поднесе оставка во октомври по скандалот со корупција. Курц се повлече од функцијата,...

Меркел со благослов за нејзиниот наследник Шолц: Ќе можам мирно да спијам

Германската канцеларка во заминување, Ангела Меркел ја благослови новата коалициска влада, изјавувајќи дека очекува „мирно да спие“ со социјалдемократот Олаф Шолц како нејзин наследник на функцијата....

Курц положи заклетва и повторно е во пратеничка клупа: Не сум робот, ниту канцелар во сенка

Доскорешниот канцелар и шеф на Народната партија (ОВП), Себастијан Курц денеска положи заклетва во австрискиот парламентот и на тој начин повторно стана пратеник. Тој во саботата...

Германија утре гласа за нов состав на Бундестагот и за канцелар: Потенцијални наследници на Ангела Меркел

Германците утре ќе гласаат за новиот состав на Бундестагот, но и за наследникот на Ангела Меркел, која по 16 години ја напушта функцијата канцелар. Анкетите покажуваат...