Европскиот суд на правдата го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемон како европратеник, објави весникот  „Ла Вангуардија“.

Во март оваа година, Европскиот парламент го укина пратеничкиот имунитет на поранешниот лидер на Каталонија и на уште двајца каталонски политичари, но на почетокот на јуни, потпретседателот на Судот на ЕУ времено ја суспендира таквата одлука.

Во мандатот на Пучдемон како премиер на Каталонија, се спроведе референдумот за независност на автономниот шпански регион во 2017 година. Тој подоцна избега во Белгија. За време на изборите за Европарламент во 2019 година, Пучдемон беше избран за европратеник, но властите во Шпанија побараа од ЕП да му го одземе имунитетот, бидејќи е распишана потерница за негово апсење.

Судските власти во Шпанија бараат Пучдемон да биде екстрадиран и да му се суди за поттикнување немири и проневера.