Истрагата за корупција ќе продолжи: Себастијан Курц остана без пратенички имунитет

Австрискиот парламент денеска го укина пратеничкиот имунитет на поранешниот канцелар, Себастијан Курц кој поднесе оставка во октомври по скандалот со корупција. Курц се повлече од функцијата,...

Научниците со одговор: Зошто некои луѓе не „закачуваат“ ковид-19, иако сите околу нив се позитивни

Веројатно сте имале искуство да познавате личност која упорно одолева на коронавирусот и покрај тоа што сите околу неа се позитивни. Научниците, конечно, имаат одговор зошто...

Австриското обвинителство побара укинување на имунитетот на Себастијан Курц

Австриското Обвинителство за економски криминал и корупција се обрати со барање до парламентот за укинување на пратеничкиот имунитет на доскорешниот канцелар Себестијан Курц, кој вчера положи...

Поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемон остана без имунитет во Европскиот парламент

Европскиот суд на правдата го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемон како европратеник, објави весникот  „Ла Вангуардија“. Во март оваа година, Европскиот парламент го...

Пожелно е да се вакцинираат и децата, Филипче потврди и за своето

Вакцинацијата е единствениот начин да стигнеме до колктивен имунитет, порача денеска Министерот за здравство од Охрид, каде беше промовиран Проектот за реконструкција и опремување на современ...

Пресуда на Судот на правдата на ЕУ: Привремено вратен имунитетот на каталонските сепаратисти

Европскиот суд на правдата времено ја суспендира одлуката на Европскиот парламент за одземање на имунитетот на каталонските сепаратисти кои се пратеници во тоа тело. Благодарение на...

Сертификати за лица со имунитет во борбата против коронавирусот

Експерти предупредуваат дека користењето сертификати како механизам за враќање на оздравените луѓе на работа, е прерано. Мартин Шнел, професор по социјална филозофија и етика на здравствениот систем од Универзитетот Витен/Хердеке, вели дека предвремените повици за укинување на мерките се знак за „несигурни општества“