Според пријавите, 38 луѓе се повредени од употребата на гумените куршуми од страна на полицијата врз граѓаните кои утрово излегоа да гласаат на референдумот за независност во Каталонија.

Дека полицијата употребила гумени кушуми потврди и заменикот градоначалник на Барселона.

Претседателот на Каталонија, Карлес Пучдемон, ја осуди „прекумерната агресија“ врз луѓето кои гласаат, а каталонските власти потврдија дека 38 луѓе побарале итна лекарска помош.

Владата на Шпанија цврсто се спротиставува на регионот, за што потврди и министерот за внатрешни работи од Мадрид.

Пигдемонт во меѓувреме гласаше во село близу Џирона, бидејќи местото каде што тој требаше да гласа беше узурпирано претходно од националната гарда.

Според портпаролот на каталонската влада, Жорди Турул, Шпанија нема видено ваква брутална употреба на сила уште од времето кога владееше Франциско Франко. Сепак тој најави дека нема никогаш да се предадат во борбата за демократија.

„Бранењето на демократијата нема цена и секогаш вреди да се бориме за тоа“, изјави Турул.