Хелсиншки бара да се истражи тепањето на навивач на натпреварот Вардар-Пелистер

Хелсиншкиот комитет за човекови права бара итно да се санкционира полициската бруталност врз навивач по завршување на ракометниот натпревар помеѓу ракометните клубовите Вардар и Пелистер. Откако...

Над 760 граѓани повредени од полицијата на референдумот во Каталонија

Тензичната ситуација на гласањето на референдумот за независност на Каталонија продолжува. На социјалните мрежи се објавуваат видеа од шпанската полиција која брутално ги напаѓа и ги...