Андриј Јермак, шефот на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски, Андриј Јермак, изјави денеска дека Украина вратила 116 војници како дел од размената на воени заробеници. На Твитер објави видео од војниците во автобусот и рече дека тие се „бранители на Мариупол, партизани од Керсон и снајперисти од областа Бахмут“.

Украинската амбасадорка во Република Северна Македонија Лариса Дир на својот твитер-налог објави видео од Службата за безбедност на Украина на кое е прикажан пречекот на украинските бранители ослободени од руско заробеништво како резултат на денешната размена.

Претходно, украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека украинските сили ќе ја продолжат својата борба за задржување на источниот град Бахмут, пишува Радио Слободна Европа.

Никој нема да го даде Бахмут. Ќе се бориме онолку долго колку што можеме. Го сметаме Бахмут наша тврдина, истакна Зеленски додека беше домаќин на лидерите на Европската унија за да разговараат за желбата на Кијив да се приклучи на блокот и дополнителниот пакет санкции.

Зеленски рече дека европските санкции треба да имаат за цел да обезбедат Русија да не може да ја обнови својата воена способност додека ја пренесе својата порака за Бахмут, кој беше фокус на повеќемесечната руска битка во Доњецк.

Доколку се забрза испораката на оружје, особено оружјето со долг дострел, не само што нема да го напуштиме Бахмут туку и ќе започнеме да ги отстрануваме [руските] окупатори од Донбас, нагласи украинскиот претседател.

Зеленски рече дека силите на Кијив „имаат шанса“ да ја победат претстојната офанзива доколку бидат снабдени со вистинското западно оружје.

Кијив продолжи да бара помоќно модерно оружје, вклучително и борбени авиони Ф-16, дури и откако ги обезбеди ветувањата од западните сојузници да испрати тенкови додека неговите сили се подготвуваат за очекуваниот нов напад од трупите на Кремљ во источна Украина.

Москва соопшти дека руските сили го опкружуваат Бахмут од неколку правци и се борат да ја преземат контролата врз патот што служи како рута за снабдување на украинските сили.

ЕУ вчера објави дека ја засилува својата мисија за воена обука за Украина, зголемувајќи ја од првичната цел од 15.000 војници на 30.000.

Лидерите на Естонија, Летонија и Литванија се состанаа вчера во Рига, повикувајќи потоа да се забрза испораката на оружје во Украина, велејќи дека следните месеци може да бидат одлучувачки во текот на војната.

Естонската премиерка Каја Калас изјави дека испораките на оружје од сојузниците на Украина не треба да доаѓаат предоцна.

Јасно е важно да ги видиме резултатите што е можно побрзо, вклучително и резултати [на] бојното поле. Помошта за Украина не смее да биде предоцна и не треба да биде фрагментирана, рече Калас.

Таа додаде дека „Русија се подготвува за нова офанзива од големи размери и нашата помош за Украина мора да биде доволна за да се соочиме со неа“.

Украинската војска вчера соопшти дека руските трупи не го забавуваат притисокот во неколку области на регионот Доњецк и покрај тоа што претрпеле големи загуби.

Руските напади во текот на 24 часа, кои завршија рано на 3 февруари, беа концентрирани главно на четири правци – Лиман, Бахмут, Авдијивка и Новопавливка, објави Генералштабот на вооружените сили на Украина на својот утрински брифинг.

Истовремено, соопшти Генералштабот, континуираните напади на Русија врз цивилните и инфраструктурните цели на Украина резултираа со цивилни жртви и штети.