Велика Британија денеска, трет ден по ред, пријави рекорден број на новозаразени со коронавирусот, овојпат 93.045 регистрирани случаи за изминатите 24 часа, покажуваат најновите податоци од здравствените власти.

Соочена со, како што го нарече премиерот Борис Џонсон, „цунами“ на варијантата омикрон, поради што стравува од преоптоварување на здравствениот систем, Британија е меѓу најтешко погодените од пандемијата во светот, со вкупно 147.048 смртни случаи.

Англија повторно воведе задолжително носење на маски на повеќето јавни места (освен пабови и ресторани), препорача работа од далечина и воведе ковид сертификат за поголеми собири. Шкотска и Велс се одлучија за построги мерки.