Германската влада е загрижена за претстојното сервисирање на големиот руски гасовод и се плаши дека протокот на гас нема повторно да започне, пренесува „Фајненшл тајмс“.

Според списокот, минатонеделното намалување на протокот на гас од Гаспром за 60 отсто поради технички проблем со делови придонесува за стравувањата дека снабдувањето може целосно да биде прекинато, што доаѓа во време кога ЕУ се обидува да ги надополни резервите на гас пред зимската сезона.

Гасоводот Северен тек на Гаспром се сервисира секоја година во средината на јули. Датумот на работите беше потврден на почетокот на месецов, односно од 11 до 21 јули, а германската федерална мрежна агенција предупреди дека во десетдневниот период ќе биде невозможно да се транспортира гас преку гасоводот.

Во последниве години, недостатокот на снабдување со Северен тек поради одржување беше компензиран со зголемен проток низ Украина или Полска. Сепак, различни официјални лица и претставници на индустријата рекоа дека стравуваат дека Русија нема да го стори тоа овој пат, оставајќи го континентот да се соочи со недостиг на гас.

Германската влада денеска го прогласи второто ниво на „аларм“ од својот план на три нивоа за итни случаи на гас. Според Федералната мрежна агенција, состојбата со снабдувањето со гас во моментов е стабилна, но доколку руското снабдување со гасоводот „Северен тек“ остане на моментално ниското ниво, Германија ќе се бори да го наполни складиштето до 90 отсто до декември.