Националната гарда на Шпанија затвори 1.300 од 2.315 училишта во Каталонија каде што е предвидено да се гласа на референдумот за независност во недела на 01.10.2017, соопшти владата од Мадрид.

Полицијата исто така го држи под контрола и регионалниот центар за телекомуникации на подрачјето на Каталонија.

И покрај тоа што 7.5 милионската Каталонија има свој јазик и култура, како и желба за отцепување од Шпанија, тензиите изминативе неколку денови се високи бидејќи Мадрид се обидува по секоја цена да го запре референдумот.

Поддршка за шпанската влада пристигна и од Уставниот суд на Шпанија која однапред го прогласи референдумот за неуставен.

Како што известуваат шпанските медиуми, полицијата има наредба да ги исчисти сите школи од активисти за одржување на референдумот и покрај тоа што внатре има и цивили, односно родители кои со своите децаа останаа по училишната настава во петокот за да ги окупираат зградите и во нив да може да се гласа во недела.

Но каталонските лидери не се откажуваат од идејата.

Лидерот на Каталонија, Карлес Пучдемон неодамна за ројтерс изјави дека референдумот сигурно ќе биде одржан

„Подготвено е се за на 2.000 мест да се гласа на референдумот и луѓето да го кажат своето мислење“, изјави тој.

Според шпанската влада и противниците наи дејата за незавнисност на Каталонија, тврдат дека регионот веќе има доволно автономија внатре во Шпанија, како што тоа го имаат и Баскија и Галиција.