Најмалку 23 лица загинаа денеска во пакистанскиот дел на Кашмир, откако автобус се излизгал од планински пат и паднал во длабока провалија, соопшти полицијата.

Несреќата се случила во областа Пуландри, во хималајскиот дел на Кашмир, изјави високиот полициски функционер Фајаз Абаси, пренесен од американските медиуми.

Абаси изјави дека неколку повредени патници во несреќата се пренесени во блиската болница. Не е јасно што ја предизвикало несреќата, а полицијата стравува, како што се наведува, дека бројот на загинатите патници може да се зголеми, бидејќи дел од повредените патници се наоѓаат во критична состојба.

Сообраќајните несреќи се вообичаени во планинскиот дел на Кашмир и на други места во Пакистан, а тие често се припишуваат на лошо одржуваните возила и патишта, како и на широко распространето непочитување на сообраќајните правила.