Предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски до лидерот на „Алтернатива“, Африм Гаши да биде мандатар за состав на нова Влада, наместо новиот лидер на СДСМ, Димитар Ковечевски е неприфатлив од причина, како што велат, партијата е дел од еден друг процес.

Му благодариме на господинот Мицкоски за искажаната почит кон претседателот Африм Гаши, но „Алтернатива“ моментно е во еден процес кој е во тек и сè уште не е завршен. Во овој период немаме причина и не можеме да зборуваме за ништо друго, изјавија од „Алтернатива“ за МИА.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција изјави дека на ДУИ и Али Ахмети им предлага преку најмалку 61 пратенички потпис да ја поддржат идејата лидерот на „Алтернатива“, Африм Гаши да биде мандатар за состав на нова Влада, наместо новиот лидер на СДСМ Димитар Ковечевски.

Тој ја повика и опозицијата на Албанците да го поддржи ваквиот предлог за премиер Албанец. Алијанса за Албанците со брза реакција најави дека ќе даде поддршка за евентуалниот ваков предлог. Додека ставот на ДУИ е дека ваков предлог може да даде само претседателот на партијата Али Ахмети и ниту една друга партија, особено не ВМРО-ДПМНЕ.