Конте го обезбеди четвртото засилување: Мората е нов напаѓач на Челзи

Во исчекување на официјална потврда од „Стемфорд Бриџ“, информацијата ја објави Џанлука ди Марцио кој важи за еден од најавторитетните европски новинари кога се фудбалските трансфери во прашање. Вредноста на трансферот, според англиските медиуми, е 75 милиони фунти

Примера: Бејл, Роналдо и Мората за пресврт на Реал М. на „Ел Мадригал“

Кралскиот клуб го совлада Вилјареал со 3:2 и остана лидер на табелата во шпанскиот шампионат. По двата гола што ги прими за седум минути, одговори со три за 20 минути и остана непоразен на гостувањето во шпанската провинција Кастелјон