(Видео) Меркел пристигна во Тирана, а едвај излезе од автомобилот пред средбата со Рама

По пристигнувањето на германската канцеларка, Ангела Меркел, во Тирана, пред средбата со албанскиот премиер, Еди Рама, придружбата едвај ја отвори вратата од автомобилот. Меркел излезе од...

Меркел подготвена за контролиран прифат на бегалците од Авганистан

Меркел денеска изјави дека е отворена за „контролиран пристап на ранливите авганистански бегалци“. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е отворена за „контролиран пристап на...

Меркел: Западен Балкан е непосреден сосед на ЕУ и дел е од обединета Европа

Убедена сум дека иднината на Западен Балкан e во вистинска обединета Европа, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел по повод претстојниот виртуелен самит од Берлинскиот процес,...

Лидерите на ЕУ никако да се договорат: Ново продолжение на маратонскиот самит

И на четвртиот ден, вонредниот самит на ЕУ во Брисел за планираната помош во корона-кризата сè уште не е завршен. Лидерите на Унијата се согласија на пауза и треба да се вратат на заедничката маса во 16 часот

Меркел: Првите поглавја со С. Македонија и со Албанија ќе бидат отворени оваа година

Приоритети за време на германското претседателство со Европската Унија (ЕУ) во наредните шест месеци, според неа ќе бидат Западниот Балкан, Африка, борбата против дезинформациите, миграцијата, Русија и Кина