Зеленски обвини дека тактизирањата на Меркел и Саркози довеле до денешните воени злосторства во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги нападна западните лидери кои според него ги овозможиле руските воени злосторства во Украина, вклучително и поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и...

(Видео) Меркел ја напушта политичката сцена-прошталната музичка манифестација ќе се одржи попладнево во Берлин

Со музика и воени почести, Германија денеска се простува од Ангела Меркел. Новинарите кои известуваат за церемонијалот во дворот на германското министерство за одбрана во Берлин,...

Меркел со благослов за нејзиниот наследник Шолц: Ќе можам мирно да спијам

Германската канцеларка во заминување, Ангела Меркел ја благослови новата коалициска влада, изјавувајќи дека очекува „мирно да спие“ со социјалдемократот Олаф Шолц како нејзин наследник на функцијата....

Бенет до Меркел: Иран вооружен со атомска бомба е егзистенцијален предизвик за Израел

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска на владина седница на која присуствуваше германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека светот не може да биде неутрален во однос на...

Германија утре гласа за нов состав на Бундестагот и за канцелар: Потенцијални наследници на Ангела Меркел

Германците утре ќе гласаат за новиот состав на Бундестагот, но и за наследникот на Ангела Меркел, која по 16 години ја напушта функцијата канцелар. Анкетите покажуваат...

Меркел со апел до Германците: Гласајте за Лашет за „Германија да остане стабилна“

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика граѓаните да гласаат за Армин Лашет, конзервативниот кандидат на нејзината партија ЦДУ, за да ја одржат Германија „стабилна“. Пораката е...