Претседателот Пендаровски изрази сочувство до семејството на починатиот војник

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски изрази сочувство до семејството на професионалниот војник на АРСМ кој вчера почина во болница во Приштина. „Изразувам длабоко сочувство...

Шекеринска: Епидемијата, поплавите и пожарите не потсетија колку е важно регионалното заедништво

Епидемијата, поплавите и пожарите не потсетија колку е важно да се продлабочи регионалното заедништво, истакна министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната церемонија на предавање на...

Заев: Армијата остави траен и маркантен печат на независноста на нашата татковина

Денеска е Ден на Армијата на Република Северна Македонија, ден кога со особена гордост упатуваме искрена благодарност до припадниците на Армијата за нивната континуирана посветеност, професионалност...

Прв роденден како членка на НАТО: Армијата одбележува 28 години од формирањето

Претседателот Пендаровски, на свеченоста, со Орден за воени заслуги ќе ги одликува баталјонот за воено-медицинска поддршка, третиот пешадиски баталјон од првата пешадиска бригада и канцеларијата за соработка во одбраната на САД. Процесот за формирање на современата македонска армија, пак, започна во 1992 година, кога тогашниот претседател Киро Глигоров, со раководството на ЈНА го потпиша договорот за дислокација на федералната армија од територијата на Република Македонија

Армијата ги доби новите униформи

Ветено, остварено. Дојдоа новите униформи, напиша министерката за одбрана Радмила Шекеринска на нејзиниот Фејсбук профил. Новите униформи, најави претходно Шекеринска, ќе бидат целосно усогласени со Уставот...