Заврши атлетското ЕП во сала во Белград: Полјаците најуспешна нација

Репрезентативците на Полска освоија вкупно 12 медали. Втора е В. Британија со 10 одличја, трета е Германија со 9. Македонија на првенството имаше двајца претставници. Сашо Голубиќ (7,07 секунди) го освои 24 место во конкуренција на 26 спринтери на 60 метри, Мартина Мироска заврши последна во скок во далечина (5,58 метри)

Атлетика, ЕП: Првото злато во Белград за Унгарката Мартон

Таа победи во фрлање ѓуле со резултат 19,24 метри и на тој начин ја одбрани титулата од последното ЕП во Прага во 2015 година. Второто место го освои Бугарката Мавродиева (18,36 метри), трета Леанцјук од Белорусија (18,32 метри)

Вашингтон му го исклучи микрофонот на балканскиот хор од гаврани

Скопје, Белград, Бања Лука и Тирана добија јасни и гласни пораки за тоа дека американската администрација нема намери да им подаде рака на ретроградните политички структури во регионот