Поради отпор на невакциниран персонал: Болница во Бостон отпушти речиси 200 вработени

Речиси 200 вработени во болница во американската сојузна држава Масачусетс се отпуштени поради тоа што во одредениот рок не се вакцинирале против коронавирусот, јави агенцијата „Анадолија“....

НБА: Луда ноќ во Вашингтон, тепачка, исклучувања и триумф на визардси

Мечот во „Веризон центар“ изобилуваше со некошаркарски моменти, актерство, провокации и технички грешки и убедлива победа на домашните со 116:89 за намалување на 1:2 во полуфиналната серија на Истокот. Голден Стејт ја совлада Јута со 115:104 и поведе со 2:0 на Западот