Ангеловска предлага анонимно поднесување на амандмани: Важна е содржината, а не партијата

На комисиска расправа во Собранието за Буџетот за 2020 година, министерката за финансии излезе со ваков предлог како одговор на тврдењето на дел од пратениците на опозицијата дека нивните амандмани не се прифаќаат  

Филипче: Во тек е трансформација на договорите на сите работници од определено на неопределено време

Како следни приоритети, министерот за здравство ги наведе реконструкцијата на котларата во Специјалната болница за гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Скопје и на покривот на Заводот за нефрологија во Струга. Паралелно со тоа е најавен и почетокот на градежните активности во Специјалната болница за респираторни болести во Отешево, изградбата на целосно нова амбуланта во општината Сарај и два целосно нови блока за болните во Психијатриската болница во Демир Хисар

Финансирање на политички партии: Државни пари, кеш и легални тајни

Во моментов се очекува новиот Закон за слободен пристап до информации од јавен карактер, а тогаш ќе знаеме дали партиите конечно ќе прифатат комплетна транспаретност или јавност ќе дозволат само за парите од буџетот кои си ги доделија годинава

Австрија на чело на ЕУ: Фокус на буџет, миграции, безбедност, Брегзит

Официјална Виена, која подолг период се ангажира на Западен Балкан, сака да го задржи фокусот на регионот што Бугарија го насочи за време на своето претседавање, а една од целите ќе биде и подобрување на односите на Унијата со земји како што се Русија и Израел

„Ѓаволски“ Манчестер: Мурињо добива 200 милиони евра за засилувања

Британски „Сан“ ги објави и пиковите на кои ќе се фокусира Мурињо по завршување на сезоната. Меѓу желбите на Португалецот, според медиумот, се Жоржињо од Наполи, Алекс Сандро од Јувентус, Ектор Белерин од Арсенал и Тоби Алдервилд од Тотенхем. На излезна врата, пак, се Дели Блинд, Матео Дармијан, Маркус Рохо, Крис Смолинг и Фил Џонс

Пентагон со најголем буџет досега

Буџетот што американскиот претседател Доналд Трамп го потпишал во петокот предвидува значително зголемување на трошоците за војската. Во буџетската 2018 година Пентагон ќе има на располагање...