Владата одлучи да издаде еврообврзница со максимален износ од 800 милиони евра

Со инструментот, како што стои во владиното соопштение, ќе се обезбедат финансиски средства за буџетска поддршка на земјава во 2020 година и во 2021 година, но и за рефинансирање на обврските кои достасуваат по основ на отплата на државниот долг. На вчерашната седница на владиниот кабинет бил усвоен и ребалансот на Буџетот за 2020 година

Индекс на отвореност на буџет: Македонија на 67. место од 117 земји во светот

Во однос на вклучувањето на јавноста во креирање на националниот буџет, Македонија има оценка 0 (од 100) за јавната вклученост со што се наоѓа на најниското место во регионот, се вели во независното меѓународно компаративно истражување што е базирано на факти и користи меѓународно признаени критериуми за оценка на јавниот пристап до информации поврзани со државниот буџет

Сугарески: Компаниите да не бидат загрижени, пари има доволно преку кредитните линии и во Буџетот

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески на денешната прес-конференција истакна дека не очекува никакви проблеми во делот на исплатата на средства кон компаниите. „Работодавачите и...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се откажe од парите од Буџетот, нема потреба од популизам и политикантство

Додека државата, сите институции и граѓани се борат со здравствените и економски последици од коронавирусот, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ мора да ги напуштат теснопартиските интереси и...

Заев: Мора да стиснеме заби, во Буџетот ќе недостасуваат 2,2 милијарди евра

Во интервју за Фактор, лидерот на СДСМ вели државата дури и да најде 1,2 милијарди евра преку кредити, една милијарда евра ќе мора да се обезбеди од дома, преку заштеди. Затоа се неопходни овие мерки, меѓу кои намалување на платите на функционерите, но и на сите вработени во јавниот сектор до ниво од минималната плата од 14.500 денари

Османи: Обезбедени се 55 респиратори за Инфективната клиника

Вицепремиерот за европски прашања на прес-конференцијата во Владата истакна дека 25 машини се набавени со средства на Амбасадата на Норвешка и Агенција на ОН и моментно се наоѓаат во депо во Турција, а останатите 30 се обезбедени од Кина и се преговара за нивни транспорт до Скопје