Прифатен уште еден амандман на ВМРО-ДПМНЕ која заедно со партијата на Села бараат над 200 измени во буџетот

Комисијата за финансирање и буџет денеска ја продолжи амандманската расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година, во рамките на 38-та седница. Комисијата прифати еден амандман...

Власта одби четири амандмани за ребалансот на буџетот од поднесените 170 на ВМРО-ДПМНЕ

Во претпладневниот дел од денешната амандманска расправа за ребалансот на Буџетот мнозинството во Комисијата за финансирање и буџет досега одби четири амандмани поднесени од пратеничката група...

Бесими: Ќе се покачат платите во приватниот сектор, здравството, образованието и Министерство за внатрешни работи

Со ребалансот на Буџетот се предвидуваат средства за раст на платите од 15 отсто во правосудството, средното и основното образование и детската грижа, 7 отсто раст...

Битиќи: Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите

Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите бидејќи за тоа се обезбедени средства, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи....

Јовески: Буџетот на Обвинителството е зголемен за околу 14 отсто, имаме недостиг од електро-инженери и техничари

Буџетот на Обвинителството за оваа година е зголемен за околу 14 отсто, истакна државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју за МИА. Тој нагласи дека во...

Општина Тетово го усвои буџетот за 2022 година: Дефицит од 33 милиони денари, 28 милиони ќе се покриваат со кредити

Советот на Општина Тетово на денешната четврта седница го усвои буџетот за 2022 година кој има дефицит од 33 милиони денари. Општина Тетово има предвиден приход...

Проектиран на 4,4 милијарди денари: Изгласан Буџетот за 2022 година, за капитални инвестиции 37,8 милијарди денари

Македонското Собрание, по петдневна расправа, вечерва со 63 гласа „за“, 36  „против“ и ниту еден „воздржан“ го донесе Буџетот за следната година. Буџетот е проектиран на...

Собраниска расправа: Во Буџетот ќе има пари за закрепнување на компаниите и за поддршка на евроинтеграциите

Собранието денеска ја продолжи расправата за дополнетниот Предлог-буџет за 2022 година, кој е проектиран на 4,4 милијарди евра. За власта, Предлог-буџетот има силна развојна компонента и...