Бориславова: Софија е спремна да пружи рака за конструктивен дијалог со Скопје

Шефицата на кабинетот на бугарскиот премиер Кирил Петков, Лена Бориславова по денешната владина седница информираше дека Бугарија е спремна да пружи рака за започнување на конструктивен...

Бугарската влада го одобри Меморандумот за разбирање со С.Македонија и Албанија за инфраструктурата долж коридорот 8

Бугарската Техничка влада денеска го одобри Меморандумот за разбирање помеѓу Северна Македонија, Бугарија и Албанија за соработка во изградба на инфраструктура долж Коридорот 8, соопшти владината...

Нинова за првата средба со „Има таков народ“: Имаме повеќе заеднички интереси, отколку разлики

Лидерката на бугарските социјалисти, Корнелија Нинова, по разговорите со партијата „Има таков народ“, која победи на парламентарните избори во Бугарија, оцени дека тоа што денеска се...