Избор на АМС: Георгиевски и Акиевска се најдобрите македонски спортисти за 2021 година

Сребрениот олимписки медал од Игрите во Токио на таеквондистот Дејан Георгиевски му го донесе признанието „Најдобар македонски спортист за 2021 година“, а наградата во женска конкуренција...

Георгиевски од Плоштад Македонија: Ветивме медал, донесовме сребро, верувам дека следниот ќе биде златен

Македонскиот спортски херој, освојувач на сребрен медал од Олимпијадата во Токио во таеквондо +80 килограми, Дејан Георгиевски вечерва им се обрати на своите поддржувачи на скопскиот...

Олимписки медал за Македонија по две децении: Георгиевски по злато во Токио

Македонскиот таеквондистот Дејан Георгиевски се пласира во финалето на Олимпијадата во Токио. По четвртфиналната победа над Гбане од Брегот на Слоновата Коска, тој претпладнево го елиминира...

МОК ги испрати осумте спортисти на ОИ во Токио: Георгиевски и Реџепи знаменосци

Во просториите на Македонскиот олимписки комитет денес беа претставени осумте македонски спортисти кои ќе учествуваат на Олимписки игри во Токио. Македонската спортска експедиција во Јапонија ќе...