Победа на Путин во Украина би значело катастрофа, британскиот премиер по посетата на Киев

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Западот мора да продолжи да ги поддржува Украинците додека тие се обидуваат да ја вратат територијата заземена од Русија, нагласувајќи...

Бајден и Џонсон за односите со Русија и Кина-пристапот ќе се базира на заедничките интереси на Вашингтон и Лондон

Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот претседател Џо Бајден на состанокот во Белата куќа се согласија дека пристапот на двете земји кон Русија и Кина ќе продолжи да се базира...

Реконструкција на британската Влада, досегашниот шеф на дипломатијата Доминик Раб ќе раководи со Министерството за правда

Британскиот премиер Борис Џoнсон направи промени во Владата на владејачката Конзервативна партија, кои денеска ги објави неговата канцеларија. Доминик Раб, досегашен министер за надворешни работи, сега...

Британија ги укинува ковид мерките

Велика Британија ги укинува ковид мерките. Заштитните маски нема да бидат задолжителни, а правилата за дистанцата ќе бидат укинати. Ова денеска го потврди британскиот премиер Борис...

Џонсон: Можно е Брегзит да не успее

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон предупреди дека е можен „неуспех“ на Брегзит, оценувајќи дека премиерката Тереза Меј сега „ќе влезе во фаза во која ќе мора...