Столтенберг во Скопје: Местото на Македонија е во НАТО

Со утринската средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ги почна средбите со македонскиот државен врв, како и со лидерите на дел од партиите застапени во Собранието

САД: Македонија оди во добар правец, да се искористи за НАТО и ЕУ

Ји оцени дека Република Македонија повторно се движи во вистински правец и ја охрабри Владата да остане фокусирана на реформската агенда и да го искористи позитивниот моментум и евидентната поддршка од евро-атлантските пријатели

Министрите за надворешни од јужниот дел на Балканот на средба во Солун

Безбедносната соработка, прекуграничната соработка, енергетското поврзување, се дел од темите на кои ќе се осврнат министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, Никола...