(ВИДЕО) Дочек на бугарскиот премиер Кирил Петков пред македонската Влада

Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија Кирил Петков кој пристигна...

(Видео) Спектакуларен огномет над Сиднеј: Австралија, пацифичките острови, делови од Русија и Азија влегоа во 2022 година

Новата 2022 година е дочекана во Кина, во Монголија, во Малезија, во западните делови на Австралија, во Иркутската временска зона во Русија и на Филипините. Во...

Лондон по стапките на Париз и Мароко: Нема новогодишна прослава на Трафалгар сквер поради омикрон

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан објави дека ја откажува планираната новогодишна прослава во британската престолнина поради драстичното зголемување на бројот на заразени со новиот, омикрон сој...

Дипломатски пасоши за српските одбојкари, 1 октомври национален празник во Словенија

Репрезентацијата на Србија во финалето на ЕП во Париз ја совлада Словенија со 3:1 (по сетови: 19:25, 25:16, 25:18, 25:20) и со девет победи во исто толку одиграни мечеви по третпат се искачија на тронот по 2001 година и 2011 година