Заев, Вучиќ и Ѓукановиќ одблиску ги видоа последиците од земјотресот во Драч

За нивната безбедност, според „Ора њуз“ телевизија, се грижат голем број полициски сили. По Драч тие се враќаат во Тирана, каде во хотелот „Рогнер“ ќе го одржат третиот состанок на иницијативата „Мини Шенген“ која има за цел интензивирање на регионална соработка и подобрување на животот на граѓаните

Земјотрес во Албанија, се тресеше и Македонија: Падна зграда во Драч, дете извлечено од урнатини (Видео)

Според наводите на светските сеизмолошки станици, епицентарот бил југоисточно од Драч на длабочина од 20 км. Ова е најсилен земјотрес во Албанија во последните 30 години кој предизвика силна вознемиреност меѓу граѓаните во Македонија кои будни го дочекаа новиот работен ден