Тихановскаја: Отворени сме за преговори со власта во Минск

Неформалната лидерка на опозициското движење во Белорусија во говорот пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент претпладнево истакна дека овие протести не се „ниту про, ниту анти Русија, ниту про, ниту анти ЕУ“

Петрушевски: Зошто се испушти вториот круг на ЕП во ракомет кој беше реалност

Европското ракометно првенство влегува во втора фаза. Денеска започнуваат решавачките пресметки за местата на што водат до распределбата на медали. Македонската репрезентација ги заврши настапите на континенталниот турнир по само три одиграни меча и рано се врати дома. За причините за елиминацијата и анализа на играта на „црвено-жолтите“, разговараме со ракометниот тренер Стојан Петрушевски кој во Студио на Нова ТВ од стручен агол образложува зошто настапите во „Винер Штадхале“ беа под нивото на кое се навикнавме од претходните години.

Три ипони за нов европски подиум: Каратистот Емил Павлов со бронза во Шпанија

Најдобриот спортист на Македонија за 2018 година понесе бронза од шпанска Гвадалахара во категоријата до 60 килограми по триумфот над Романецот Флорин Гоголоси со 3:2 во борбата за трето место

Квалификации за ЕП 2020: Србија искуба бод во Лисабон, нова „петарда“ на Англија

Фудбалската репрезентација на северниот сосед одигра 1:1 на стадионот на Бенфика против актуелниот континентален владетел Португалија додека „Гордиот Албион“ ја декласира Црна Гора во Подгорица со 5:1

Шпанија одбива да истакне симболи на Косово: УЕФА сели турнир во Швајцарија

Тоа е причина за преместување на квалификацискиот турнир за ЕП за играчи до 17 години. Со сличен проблем се соочија и каратистите од Косово на Светското првенство во Мадрид во 2018 година, па мора да настапат без обележја