Задолжителното тестирање на ковид-19 на 24 часа пред воведниот натпревар на Европското првенство не донесе нови позитивни случаи на коронавирусот во македонската ракометна репрезентација и селекторот Кирил Лазаров ќе може да смета на сите повикани за утрешната пресметка против Словенија.

На последното тестирање пред заминување за Дебрецин, позитивни на ковид-19 во редовите на „црвено-жолтите“ беа голманскиот тандем Никола Митревски и Марко Кизиќ, како и Гоце Ојлески и Михајло Младеновиќ, кои поради тоа останаа во Скопје. Позитивен на коронавирусот беше и кондицискиот тренер Петар Баснарков.

Својот воведен дуел во рамки на групата А, македонските ракометари ќе го имаат утревечер со почеток од 18 часот против Словенија, а по две дена следи дуелот против Црна Гора, во чиј редови денешното тестираше донесе три позитивни случаи на ковид-19.