Препорака за трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, за здравствените работници и пациентите со имунокомпромитирана состојба

Трета доза вакцина се препорачува да примат сите граѓани на возраст над 60 години, сите здравствени работници без оглед на возраста и сите пациенти кои имаат...

Филипче за Сител ТВ: Ситуацијата со Ковид-19 е сериозна-нема друг излез освен вакцинација

Министерот за здравство Венко Филипче во гостување во дневникот на Телевизија Сител, уште еднаш ја алармира јавноста за потребата за што помасовно вакцинирање како единствен излез...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог одлука за разрешување на министерот Филипче

Предлог одлука за разрешување на актуелниот министер за здравство, Венко Филипче поради трагедијата во модуларната болница во Тетово денеска до претседателот на Собранието, Талат Џафери достави...

СДСМ: Мицкоски не го знае Уставот, и никој во неговата партија нема поим ни од право ни од политика

Денеска Христијан Мицкоски повторно покажа две работи, на маката, на националната трагедија сака да профитира за себе, и второ дека не разбира политика ниту право. Предлогот...

Заев за оставките ќе решава по завршување на истрагата, лекарите со поддршка за Филипче

Оставка понуди министерот за здравство Венко Филипче, заменикот-министер Илир Хасани и двајцата директори на тетовската болница.  Прмиерот Зоран Заев вчера во писмено обраќање до јавноста оцени...